Základy domu

Ako na základy domu?

Na za─Źiatku stavby samotn├ęho domu, ─Źi akejko─żvek inej stavby, je nutn├ę pripravi┼ą zodpovedaj├║ce z├íklady, ktor├ę pones├║ cel├║ jeho v├íhu.

 

Pri v├Żbere pozemku na stavbu by ste mali myslie┼ą aj na podlo┼żie, na ktorom bude stavba st├í┼ą. Spr├ívne podlo┼żie toti┼ż m├┤┼że u┼íetri┼ą nemal├ę finan─Źn├ę prostriedky.

 

Samozrejme, stava┼ą je mo┼żn├ę na prakticky akomko─żvek type podlo┼żia, av┼íak niektor├ę typy (nestabiln├ę, s vysokou hladinou podzemnej vody, v kopci a mnoh├ę ─Ćal┼íie) m├┤┼żu budovanie z├íkladov v├Żrazne predra┼żi┼ą.

 

Pozn├íme dva typy z├íkladovz├íkladov├í doska a z├íkladov├ę p├ísy, pri─Źom ka┼żd├Ż z nich m├í svoje v├Żhody, ale aj obmedzenia.

Základy domu

Základová doska

Z├íkladov├í doska je samonosn├í ┼żelezobet├│nov├í kon┼ítrukcia, ktor├í nesie cel├║ v├íhu stavby a rovnomerne ju rozklad├í na podlo┼żie, pri─Źom zni┼żuje riziko praskania m├║rov a zabezpe─Źuje dlh┼íiu ┼żivotnos┼ą a stabilitu stavby. 


S├║─Źas┼ąou jej kon┼ítrukcie je ┼żelezobet├│nov├í v├Żstu┼ż, ktor├í m├í naj─Źastej┼íie podobu kari siete, resp. ┼żeleznej sie┼ąoviny.

Z├íkladov├ę p├ísy

Z├íkladov├ę p├ísy predstavuj├║ najroz┼í├şrenej┼í├ş sp├┤sob realiz├ície z├íkladov pri rodinn├Żch domoch, z├íhradn├Żch dom─Źekoch, alt├ínkoch ─Źi gar├í┼żach. Tie s├║ umiestnen├ę pod obvodov├Żmi m├║rmi, pod nosn├Żmi stenami, st─║pmi, hrub┼í├şmi prie─Źkami, kom├şnom ─Źi schodiskom.┬á

Z├íkladov├ę p├ísy je mo┼żn├ę realizova┼ą na stabilnom podklade, napr├şklad pomocou debniacich tv├írnic Ekodiel, Premac ─Źi Stadreko. Pre spojenie oboch typov z├íkladov s ─Ćal┼íou kon┼ítrukciou stavby je potrebn├ę pou┼żitie beton├írskych ty─Ź├ş (roxorov).

Z├íkladom je nutn├ę poskytn├║┼ą izol├íciu pred vlhkos┼ąou, napr├şklad pomocou asfaltov├Żch hydroizola─Źn├Żch p├ísov Icopal┬áElastobit gg 40 mineral┬á/ Fundament, Parapetrol. Ako tepeln├║ izol├íciu odpor├║─Źame pou┼żi┼ą Fibran XPS, Austrotherm XPS alebo Synthos XPS. Pre ─Ćal┼íiu povrchov├║ ├║pravu materi├ílov je nevyhnutn├ę pou┼żitie penetra─Źn├ęho n├íteru Icopal Siplast Primer, pr├şpadne Parapetrol Penetral. Aj ke─Ć sa bleskozvod bude nach├ídza┼ą a┼ż na samotnom vrchole stavby, uzem┼łovac├ş p├ís FeZe je nevyhnutn├ę zakomponova┼ą priamo do z├íkladov stavby, aby dok├ízal splni┼ą svoj ├║─Źel.

Prezrite si naše recenzie

Marian M├ęry
Marian M├ęry
23. December, 2021.
Klob├║k dole, som r├íd ┼że e┼íte existuj├║ seri├│zne Stavebniny ako s├║ tieto.­čĹŹ
Pavol V.
Pavol V.
11. December, 2021.
Od prvej komunikacie, ako aj po─Źas celej doby ten najlep┼í├ş pr├şstup k z├íkazn├şkovi s ak├Żm som sa mo┼żno doposia─ż ani nestretol. Naozaj odpor├║─Źam.
Michal Lehel
Michal Lehel
11. November, 2021.
Od firmy Klisktav sme kupovali komplet strechu s nadkrokvovou izol├íciou, (160m2), tie┼ż cel├║ fas├ídnu zostavu so zateplen├şm (300m2). Stavali sme v Starom Meste v BA, tak┼że logistika bola ve─żmi n├íro─Źn├í, v─Ćaka maxim├ílnej ├║stretovosti a trpezlivosti zo strany Klikstavu sa to ale podarilo na v├Żborn├║. Cena bola tie┼ż super, hlavne v tejto dobe, kedy ceny extr├ęmne r├ístli. Ur─Źite odpor├║─Źame a ─Ćakujeme ve─żmi pekne!
Ivan Fábry
Ivan Fábry
8. November, 2021.
Super komunik├ícia na ├║rovni, poradenstvo, sortiment a sk├║senosti. Odpor├║─Źam ­čÖé
Dana Harineková
Dana Harineková
8. November, 2021.
100% spokojnos┼ą.

Neviete ako za─Źa┼ą?

Konktaktujte n├ís a my V├ím radi pom├┤┼żeme.

N├íkupn├Ż ko┼í├şk

Prihl├ísi┼ą sa