Základy domu

Ako na základy domu?

Na za─Źiatku stavby samotn├ęho domu, ─Źi akejko─żvek inej stavby, je nutn├ę pripravi┼ą zodpovedaj├║ce z├íklady, ktor├ę pones├║ cel├║ jeho v├íhu.

 

Pri v├Żbere pozemku na stavbu by ste mali myslie┼ą aj na podlo┼żie, na ktorom bude stavba st├í┼ą. Spr├ívne podlo┼żie toti┼ż m├┤┼że u┼íetri┼ą nemal├ę finan─Źn├ę prostriedky.

 

Samozrejme, stava┼ą je mo┼żn├ę na prakticky akomko─żvek type podlo┼żia, av┼íak niektor├ę typy (nestabiln├ę, s vysokou hladinou podzemnej vody, v kopci a mnoh├ę ─Ćal┼íie) m├┤┼żu budovanie z├íkladov v├Żrazne predra┼żi┼ą.

 

Pozn├íme dva typy z├íkladovz├íkladov├í doska a z├íkladov├ę p├ísy, pri─Źom ka┼żd├Ż z nich m├í svoje v├Żhody, ale aj obmedzenia.

Základy domu

Základová doska

Z├íkladov├í doska je samonosn├í ┼żelezobet├│nov├í kon┼ítrukcia, ktor├í nesie cel├║ v├íhu stavby a rovnomerne ju rozklad├í na podlo┼żie, pri─Źom zni┼żuje riziko praskania m├║rov a zabezpe─Źuje dlh┼íiu ┼żivotnos┼ą a stabilitu stavby. 


S├║─Źas┼ąou jej kon┼ítrukcie je ┼żelezobet├│nov├í v├Żstu┼ż, ktor├í m├í naj─Źastej┼íie podobu kari siete, resp. ┼żeleznej sie┼ąoviny.

Z├íkladov├ę p├ísy

Z├íkladov├ę p├ísy predstavuj├║ najroz┼í├şrenej┼í├ş sp├┤sob realiz├ície z├íkladov pri rodinn├Żch domoch, z├íhradn├Żch dom─Źekoch, alt├ínkoch ─Źi gar├í┼żach. Tie s├║ umiestnen├ę pod obvodov├Żmi m├║rmi, pod nosn├Żmi stenami, st─║pmi, hrub┼í├şmi prie─Źkami, kom├şnom ─Źi schodiskom.┬á

Z├íkladov├ę p├ísy je mo┼żn├ę realizova┼ą na stabilnom podklade, napr├şklad pomocou debniacich tv├írnic Ekodiel, Premac ─Źi Stadreko. Pre spojenie oboch typov z├íkladov s ─Ćal┼íou kon┼ítrukciou stavby je potrebn├ę pou┼żitie beton├írskych ty─Ź├ş (roxorov).

Z├íkladom je nutn├ę poskytn├║┼ą izol├íciu pred vlhkos┼ąou, napr├şklad pomocou asfaltov├Żch hydroizola─Źn├Żch p├ísov Icopal┬áElastobit gg 40 mineral┬á/ Fundament, Parapetrol. Ako tepeln├║ izol├íciu odpor├║─Źame pou┼żi┼ą Fibran XPS, Austrotherm XPS alebo Synthos XPS. Pre ─Ćal┼íiu povrchov├║ ├║pravu materi├ílov je nevyhnutn├ę pou┼żitie penetra─Źn├ęho n├íteru Icopal Siplast Primer, pr├şpadne Parapetrol Penetral. Aj ke─Ć sa bleskozvod bude nach├ídza┼ą a┼ż na samotnom vrchole stavby, uzem┼łovac├ş p├ís FeZe je nevyhnutn├ę zakomponova┼ą priamo do z├íkladov stavby, aby dok├ízal splni┼ą svoj ├║─Źel.

Prezrite si naše recenzie

Matej Hajek
Matej Hajek
27. J├║n, 2022.
─Äakujem za v├Żborn├Ż z├íkazn├şcky z├í┼żitok - profesion├ílnu a ve─żmi ├║stretov├║ komunik├íciu, priazniv├ę ceny, mo┼żnos┼ą vr├ítenia nespotrebovan├ęho tovaru at─Ć.
Jaroslav Srnka
Jaroslav Srnka
23. J├║n, 2022.
Chcel by som podakovat za vysoko odborny pristup , absolutne bezproblemovu komunikaciu a velmi rychle dodanie materialu. So vsetkymi sluzbami vratane dopravy a dodania materialu v dohodnutom cas som maximalne spokojny.
Milan
Milan
25. Máj, 2022.
Ve─żmi dobr├í spolupr├íca ktor├í pretrv├íva u┼ż roky .
Peter
Peter
22. Apr├şl, 2022.
V├Żborn├í sk├║senos┼ą, komunik├ícia perfektn├í m├┤┼żem len odporu─Źi┼ą ­čĹŹ­čĆ╗
Marián Kuruc
Marián Kuruc
20. Marec, 2022.
TOP firma .. odporucam
Ladislav Majer
Ladislav Majer
16. Február, 2022.
Ve─żmi profesion├ílny pr├şstup, r├Żchle vybavenie objedn├ívky a tie┼ż dodanie. V┼íetko prebehlo pod─ża dohody. ─Äakujem....

Neviete ako za─Źa┼ą?

Konktaktujte n├ís a my V├ím radi pom├┤┼żeme.

N├íkupn├Ż ko┼í├şk

Prihl├ísi┼ą sa