Blog

Ako vybrať strešné okno

Pri výbere strešného okna treba zvážiť viacero faktorov. V tomto blogu sme pre Vás spísali deväť najdôležitejších, ktoré by Vám mali proces rozhodovania uľahčiť. V prípade, že práve začínate s výberom okna, odporúčame Vám prečítať si aj tento článok, v ktorom sme predstavili 7 najpoužívanejších typov okien. 

V opačnom prípade poďme na to, tu je deväť vecí, na ktoré by ste mali brať ohľad:

1. Typ strechy

Vo všeobecnosti rozlišujeme medzi dvoma typmi – plochá a šikmá. No aj pri šikmej je dôležité vyberať okno podľa uhla jej sklonu. Pokiaľ je príliš nízky, mali by ste voliť okná s menším rozmerom a nižšou váhou, aby ich strecha uniesla. V prípade plochej strechy je ideálnym riešením pevné strešné okno, svetlík, prípadne strešný výlez.

2. Účel

Potrebujete do miestnosti priniesť iba viac prirodzeného svetla, alebo má okno zabezpečiť aj jej vetranie? V prvom prípade Vám bude stačiť pevné strešné okno bez možnosti otvárania, v druhom prípade odporúčame výklopné alebo kývne strešné okno.

3. Veľkosť

Rozmer okna by ste mali voliť s už spomínaným ohľadom na nosnosť strechy, no aj na pohodlnosť jeho otvárania. Do malej miestnosti by ste teda nemali dávať veľké kývne strešné okno, ale radšej výklopné strešné okno. 

4. Výška

V akej výške bude okno umiestnené? Toto je dôležitý faktor kvôli spôsobu, akým sa má okno otvárať, aby ste naňho pohodlne dočiahli. Napríklad pri kývnych strešných oknách je možné umiestniť otváranie hore alebo dole, no taktiež si viete zabezpečiť okno s elektrickým ovládaním, kde už výška jeho umiestnenia nezohráva úlohu. 5. Bezpečnosť a súkromie

Zohľadnite aj dostupnosť strechy, pre ktorú vyberáte okná. Pokiaľ máte bungalov s plochou strechou, bolo by vhodné kúpiť pevné okná bez možnosti otvorenia. Pokiaľ je možnosť, že by na strechu padli napríklad konáre, odporúčame okná s tvrdeným sklom. A na trhu nájdete aj protipožiarne strešné okná, prípadne nepriehľadné sklá vhodné do kúpeľní a záchodov, či okná s detskou poistkou.

6. Estetika

Okná sú spravidla vyrobené z kovu, PVC alebo dreva a nájdete ich v mnohých farebných prevedeniach. Vďaka tomu máte možnosť zvoliť si okná, ktoré dokonalo doplnia zbytok priestoru aj stavbu samotnú. Okrem toho odporúčame dbať pri výbere aj na dispozície jednotlivých miestností. Menšie miestnosti sa dajú opticky zväčšiť výberom vhodného typu okna, ktoré do priestoru prepustí viac denného svetla.

7. Rozpočet

Všetci radi ušetríme, no okná sú jednou z vecí, kde je dobré šetriť s mierou. Kvalitné strešné okno zníži tepelnú stratu budovy a lepšie izoluje hluk. Prvé sa odrazí na dlhodobej výške vašich účtov a druhé na kvalitnejšom spánku.

8. Predpisy

V prípade, že vyberáte strešné okno pre stavbu, ktorá by mohla byť kultúrnou pamiatkou, odporúčame oboznámiť sa s predpismi ešte pred tým, ako spravíte rozhodnutie.

Ak sa budete rozhodovať na základe týchto ôsmich faktorov, mali by ste sa rozhodnúť správne. A v prípade, že by ste sa radi viac dozvedeli o jednotlivých typoch strešných okien, pripravili sme pre vás tento článok. 

Potrebujete poradiť s výberom strešného okna? V Klikstave sme vám k dispozícii, kontaktujte nás telefonicky na +421 910 503 660 , mailom na info@klikstav.sk , prípadne využite livechat v pravom dolnom rohu obrazovky.

Jeden názor na “Ako vybrať strešné okno

  1. Spätné upozornenie: Typy strešných okien | Klikstav

Komentáre vypnuté.