Blog

Typy strešných okien

Z kontaktu s našimi zákazníkmi vieme, že narážajú pri výbere strešného okna na viacero prekážok, tou najväčšou je, aký typ je pre nich vhodný. Preto sme napísali tento blog, v ktorom Vám predstavíme 8 hlavných typov strešných okien, ktoré sa najčastejšie používajú. Poďme na to:

1. Pevné strešné okná

Tento typ strešného okna patrí medzi najmenej používané. Jeho hlavnou charakteristikou je totiž to, že sa nedá otvárať. Slúži teda výlučne ako zdroj svetla, a obvykle sa vyskytuje v priestrannejších domoch, kde je potrebné presvetliť napríklad átrium, prípadne na plochých strechách.

2. Výklopné strešné okná

Spolu s kývnymi patria medzi najpoužívanejšie, a svoje pomenovanie majú zo spôsobu, akým sa otvárajú – vyklopia sa zdola smerom na hor. Nájdete ich vo väčšine rodinných domov, či mezonetových bytov a v poslednej dobe sú na trhu aj technológie na ich diaľkové ovládanie, vďaka ktorým ich viete otvárať aj ak sú vysoko. Prípadne sa dokážu otvárať samé na základe aktuálnej vlhkosti a teploty vzduchu.

3. Kývne strešné okná

Vzhľadovo sú veľmi podobné výklopným strešným oknám a rozdiel spočíva v spôsobe ich otvárania. Kývne strešné okná sa otvárajú a zatvárajú otáčaním okolo svojej vlastnej osy. Predávajú sa s ovládaním hore aj dole, horné umiestnenie ocenia najčastejšie rodiny s malými deťmi, ktoré tak bez rodiča nevedia otvoriť okno.4. Strešný balkón

Atraktívna novinka posledných rokov, ktorá dokáže posunúť priestor na vyššiu úroveň, a najmä – dokážete si ňou vytvoriť malý balkón bez potreby rozsiahlych stavebných úprav (a povolení). V zatvorenom stave kopíruje tvar strechy a po otvorení sa počas pár sekúnd rozloží do malého balkóna, ktorý vám poskytne výhľad, prísun čerstvého vzduchu a svetla. Toto riešenie sa vyznačuje vyššou cenou, napriek tomu je veľmi populárne.

5. Svetlíky

Aj tento typ okien sa najčastejšie vyskytuje na domoch s plochou strechou. Na trhu je viacero druhov, od svetlíkov s kupolou, cez otvárateľné, neotvárateľné až po také, ktoré môžu slúžiť aj ako výlez na strechu.

6. Strešné výlezy

Používajú sa v prípade, že je na strechu potrebný pravidelný prístup, obvykle z dôvodu údržby alebo kominárskych prác. Sú charakteristické tým, že sa dajú úplne otvoriť tak, aby okno nezavadzalo v ráme priechodu.

7. Svetlovody

Spomedzi všetkých vyššie spomenutých, sú svetlovody najmenej používané. Slúžia na prívod denného svetla do miestností, ktoré nemajú okná. Obvykle sú to napríklad komory, prípadne pivnice, hoci väčšina ľudí v týchto prípadoch volí elektrické osvetlenie.

Popri vyššie uvedených typoch sú na trhu aj rôzne kombinácie, napríklad výklopno-kývne okná alebo okná, ktoré majú jednu časť pevnú a druhú otváraciu. A samozrejme, v prípade potreby je možné mať aj okno vyrobené na mieru, pokiaľ si to vyžaduje váš projekt. 

Okrem toho máte množstvo ďalších možností v rámci príslušenstva. Vaše strešné okno môže mať žalúzie, či rolety, môže byť nepriehľadné či protipožiarne. A obľúbené sú aj už spomínané okná na diaľkové ovládanie, ktoré sa dá poháňať aj solárnou energiou. 

V prípade, že by ste sa radi viac dozvedeli o tom, ako vybrať strešné okno, pripravili sme pre vás tento článok

Potrebujete poradiť s výberom strešného okna? V Klikstave sme vám k dispozícii, kontaktujte nás telefonicky na +421 910 503 660 , mailom na info@klikstav.sk , prípadne využite livechat v pravom dolnom rohu obrazovky.

Jeden názor na “Typy strešných okien

Komentáre vypnuté.