Blog

Typy strešných krytín

Časy, kedy sa strechy prekrývali slamou či hlinou sú už dávno preč. Dnes máte na výber množstvo typov strešných krytín, v rôznych cenových hladinách, v širokej škále farieb aj tvarov. V tomto blogu Vám bližšie predstavíme osem najpoužívanejších a zodpovieme aj najčastejšie otázky, ktoré sa nás zákazníci v súvislosti so strešnými krytinami pýtajú.

1. Hlinené strešné krytiny

Pred nástupom moderných materiálov boli hlinené strešné krytiny suverénne najpoužívanejšie, a sú obľúbené dodnes. Vďačia za to najmä svojej dlhovekosti – pri správnej inštalácii a občasnej údržbe dokážu vydržať vyššie desiatky rokov. V Európe sú dokonca stavby, ktoré majú tú istú strechu pokrytú hlinenými škridlami, už viac ako 400 rokov. V súčasnosti je ich nevýhodou len vyššia cena v porovnaní s inými materiálmi, no na rozdiel od minulosti, ich nájdete v širokej škále farieb a tvarov.

2. Betónové strešné krytiny

S hlinenými strešnými krytinami ich spája vysoká kvalita, hoci betónové strešné krytiny majú o niečo menšiu životnosť. Taktiež treba rátať s vyššou hmotnosťou strechy, čo by však nemal byť vo väčšine prípadov problém. Výhodou je omnoho lepšia cenová dostupnosť ako pri hlinených škridliach, pričom aj v tomto prípade máte už dnes na výber veľké množstvo variantov. 

3. Kovové strešné krytiny

Tento typ strešných krytín patrí v závislosti od zvoleného materiálu medzi cenovo dostupnejšie. Na trhu nájdete aj medené strešné krytiny, kde si samozrejme priplatíte, no pokiaľ by ste sa rozhodli pre obyčajné plechové, vyjde vás strecha lacno. Výhodou je dobrá životnosť aj jej nízka hmotnosť, preto sa používajú často na prekrytie záhradných domčekov, alebo iných ľahších stavieb. Treba však rátať s vyššou hlučnosťou v prípade dažďa či krupobitia. 

4. Asfaltové strešné krytiny

V súčasnosti sú pravdepodobne najpoužívanejšie a vďačia za to svojej nízkej cene, takmer nekonečnému množstvu farieb aj tvarov, ľahkej inštalácii aj hmotnosti. Jedinou nevýhodou je nižšia životnosť v porovnaní s betónovými, hlinenými alebo bridlicovými strešnými krytinami.

5. Bridlicové strešné krytiny

Patria medzi najodolnejšie, pri správnej inštalácii a údržbe dokážu vydržať vysoké desiatky rokov. Ich hlavná výhoda spočíva v prírodnom vzhľade, ktorý dokáže dať stavbe jedinečný šmrnc. Nevýhodou je vyššia hmotnosť strechy a vyššia cena.

6. Drevené strešné krytiny

Sú obľúbené vďaka tomu, že dokážu dať stavbe jedinečný vzhľad. No pravdou je, že v konkurencii ostatných typov strešných krytín, sú už dnes nepraktické a používajú sa pomerne zriedkavo. “Vďačia” za to jednak svojej cene a tiež potrebe pravidelnej údržby, aby sa zabránilo ich znehodnoteniu.



7. Vláknocementové strešné krytiny

Jedna z novších prírastkov na trhu sú práve vláknocementové strešné krytiny. Vyrábajú sa zo zmesi cementu a kompozitných materiálov, ponúkajú dobrú životnosť a nenáročnú údržbu. Svojim vzhľadom dokážu dobre imitovať iné materiály, sú ohňuvzdorné a cenovo dostupné.

8. Solárne strešné krytiny

Táto možnosť je síce zatiaľ cenovo nedostupná pre väčšinu ľudí, no považuje sa za budúcnosť. Miesto osádzania strechy solárnymi panelmi je v tomto prípade celá strecha jeden veľký solárny panel (zložený zo stoviek až tisícov drobných panelov). Vývoj v tejto oblasti napreduje rýchlo a časom sa očakáva výrazné zlacnenie technológie, ktoré ju sprístupní širším masám.

A na záver pridáme pár otázok, s ktorými sa v súvislosti so strešnými krytinami najčastejšie stretávame:

1. Dá sa strešná krytina natrieť farbou?

Niektoré typy strešných krytín áno, no aj v týchto prípadoch treba rátať s pravidelnou údržbou. Žiadna časť domu nie je tak namáhaná počasím, ako strecha. Bez pravidelnej údržby sa skôr či neskôr začne farba lúpať a výsledok nebude pekný. Našťastie, dnes už máte na trhu dostatok možností, ako si vybrať odtieň strešnej krytiny podľa svojich predstáv.


2. Dajú sa umiestniť strešné krytiny aj na plochú strechu?

Teoreticky áno, no strešné krytiny potrebujú byť umiestnené na ploche so sklonom, aby priniesli potrebný (izolačný) efekt a držali spolu. Ich umiestnenie na ploché strechy neodporúčame.


3. Aká je životnosť strešných krytín?

Závisí na materiáli, inštalácii, údržbe aj vonkajším podmienkam. Najlepšiu životnosť majú hlinené, bridlicové a betónové – v týchto prípadoch sa môžeme baviť aj o 100 rokoch (za ideálnych podmienok). Najnižšiu majú asfaltové a drevené strešné krytiny.


4. Je možné vymeniť len časť strechy?

Áno, v prípade, že príde z nejakého dôvodu k poškodeniu časti strechy (napríklad na ňu padne konár), je možné v závislosti od rozsahu poškodenia vymeniť len časť strechy. Pre zachovanie jej funkcie však určite odporúčame, aby bol náhradný materiál zhodný s tým pôvodným.


V prípade, že by ste sa radi viac dozvedeli o tom, ako vybrať strešnú krytinu, pripravili sme pre vás tento článok

Potrebujete poradiť s výberom strešných krytín? V Klikstave sme vám k dispozícii, kontaktujte nás telefonicky na +421 910 503 660 , mailom na info@klikstav.sk , prípadne využite livechat v pravom dolnom rohu obrazovky.

Jeden názor na “Typy strešných krytín

Komentáre vypnuté.