Blog

Ako vybrať strešnú krytinu

Výber strešnej krytiny je (v ideálnom prípade) rozhodnutie na desiatky rokov, preto by ste mali zvážiť všetky faktory. V tomto blogu sme sa ich rozhodli zhrnúť a spísať deväť vecí, na ktoré treba dbať pri výbere strešnej krytiny.

1. Rozpočet

Strecha nie je lacná záležitosť a rozpočet je zvyčajne najvýraznejší faktor, podľa ktorého sa zákazníci rozhodujú. Vo všeobecnosti platí, že najdrahšie sú bridlicové strešné krytiny a niektoré typy kovových strešných krytín. Na druhú stranu, medzi najlacnejšie patria betónové, asfaltové a vláknocementové strešné krytiny. 

2. Životnosť

V prípade, že sú odborne nainštalované a priebežne udržiavané, vydržia najdlhšie bridlicové a hlinené strešné krytiny. V ideálnych podmienkach to môže byť pokojne sto a viac rokov, štandardom sú však minimálne vysoké desiatky rokov. Na druhú stranu, najnižšiu životnosť majú asfaltové a drevené strešné krytiny, pričom najmä drevené je nutné pravidelne udržiavať, aby sa zabránilo ich hnitiu. 

3. Klíma

Na Slovensku máme štyri ročné obdobia, preto by mali byť vaše nové strešné krytiny schopné zvládať všetko, od horúčav, cez sneh až po dážď. Z toho dôvodu napríklad neodporúčame drevené krytiny, ktoré sú síce krásne, no v našich podmienkach si vyžadujú množstvo údržby. Našťastie, všetky ostatné, štandardne dostupné typy krytín, sú na naše podmienky dobre uspôsobené. 

4. Dizajn

Vďaka šírke dnešnej ponuky si viete vybrať strešné krytiny presne podľa svojich predstáv. Z hľadiska dizajnu a estetiky odporúčame nevyberať ich len podľa vzhľadu domu, na ktorom budú umiestnené, ale aj podľa okolitého priestoru a architektúry. 

5. Hmotnosť

Pri výbere strešnej krytiny treba dbať aj na nosnosť strechy. Napríklad, v prípade, že hľadáte krytinu na drevostavbu, mali by ste sa vyhnúť bridlicovým a betónovým strešným krytinám, ktoré si môžu kvôli svojej váhe vyžiadať ďalšie spevnenie strešnej konštrukcie. V týchto prípadoch sa odporúča siahať skôr po ľahších materiáloch, ako sú kovové, vláknocementové, prípadne asfaltové strešné krytiny.6. Energetická účinnosť a hlučnosť

Správne zvolená strešná krytina dokáže zvýšiť energetickú úsporu nehnuteľnosti, či už kvôli svojej farbe alebo materiálu. Pozornosť odporúčame venovať aj schopnosti materiálu absorbovať hluk. Napríklad, spať pod kovovou strechou počas upršanej noci je menej príjemné, ako pod hlinenou strechou.

7. Bezpečnosť

Požiare našťastie nie sú na Slovensku bežný jav, no pokiaľ chcete pri svojom výbere zohľadniť aj toto riziko, odporúčame siahnuť po hlinených alebo betónových strešných krytinách. A naopak, asfaltové a drevené strešné krytiny predstavujú v prípade požiaru najväčšie nebezpečenstvo.

8. Záruka

V prípade strešných krytín ponúkajú renomovaní výrobcovia viac ako veľkorysé záruky, niektoré siahajú až do desiatok rokov. Venujte teda pri výbere strešnej krytiny pozornosť aj tomuto detailu, vypovedá o kvalite materiálu aj výrobcu.

9. Údržba

Starostlivosti o svoju strechu sa nevyhnete, aspoň v prípade, že chcete zabezpečiť čo najdlhšiu životnosť. V tomto smere je najhoršou voľbou drevená strecha, ktorú treba pravidelne ošetrovať. Na druhú stranu, ľahké na údržbu sú kovové, vláknocementové a bridlicové strechy.

V prípade, že by ste sa radi viac dozvedeli o jednotlivých typoch strešných krytín, pripravili sme pre vás tento článok

Potrebujete poradiť s výberom strešných krytín? V Klikstave sme vám k dispozícii, kontaktujte nás telefonicky na +421 910 503 660 , mailom na info@klikstav.sk , prípadne využite livechat v pravom dolnom rohu obrazovky.

Jeden názor na “Ako vybrať strešnú krytinu

  1. Spätné upozornenie: Typy strešných krytín | Klikstav

Komentáre vypnuté.